WhatsApp
Yükleniyor...

SEO

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog SEO
10 Mayıs 2021, 03:34 0 Yorum 1370 Okuma

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO

Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız.

Eğer yeni başlayan biriyseniz, SEO’nun faydaları ve temel prensipleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Bu sayede arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayabilecek ve bu öğrendiklerinizi kullanarak websitenize hedefinize yönelik, yüksek trafik çekme imkanınız olacak, üstelikte ücretsiz. Sizinle websitenizin yapısı, sayfa içinizin optimizasyonu ve anahtar kelime araştırması gibi temel adımlar üzerinden ilerleyeceğiz.

SEO ile ilgili bilgi sahibiyseniz de size uygun bir şeyler bulacaksınız. Rehberin ilerleyen bölümlerinde SEO maceranız esnasında

karşılaşabileceğiniz en önemli konuları göreceğiz. Son olarak sayfa dışı (off-page) optimizasyonu ana hatlarıyla inceleyeceğiz ve

link inşası üzerine derinlemesine yoğunlaşacağız. Hadi başlayalım!

SEO Nedir

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıralarda yer alması için yapılan

çalışmaların tümüdür. Bir kullanıcı arama motoruna bir kelime ya da kelime grubu yazdığında, çok kapsamlı bir algoritma devreye

girer ve ilgili tüm web sayfalarında çalışır. Bu algoritma sayesinde konu ile en çok ilgisi olan web siteleri ilk sayfanın tepesinde

yer alır.

Arama motorlarının belli aramalarda hangi sayfayı birinci sıraya koyacağını kararlaştırabilmesi için pek çok kriter vardır. Sayfada

yer alan içerik ve diğer sitelerden alınan linklerde bu kriterlerden bazılarıdır. SEO, bu kriterlerin optimize edilerek sitenin Google

gibi popüler arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. Örneğin, bir web sayfasının çiçekçiler Ankara araması ile arama motoru sonuç sayfasında görünebilmesi için: çiçekçiler Ankara” kelimelerinin sayfa içinde yer alması Başka websitelerinden yönlenen linkler alması gerekmektedir.

Bu durumda arama motoruna sayfanın arama sorgusu için ilgili ve uygun olduğu yönünde sinyal verilmiş olur.

SEO’nun Kısa Tarihçesi

Dünyanın ilk arama motoru olarak bilinen Archie 1990 yılında insanların online bilgi bulabilmesine yardımcı olması amacıyla ortaya çıktı. 1996 yılında Google onu takip etti ve o tarihten günümüze gelişmesini sürdürerek online aramadaki en büyük oyuncu haline geldi: günümüzde yapılan aramaların kabaca yüzde 70’i Google’la gerçekleştirilmiş. Arama motoru optimizasyonu, web sitesi sahiplerinin arama motoru sonuçlarında siteleri yükseldikçe ziyaretçi sayısının arttığını fark etmeleri sonucu doğmuştur.

O dönemdeki SEO teknikleri çok ilkeldi – bir terimin sayfadaki metinde ya da HTML etiketlerinde üst üste defalarca kez tekrarlanması bile websitelerine trafik çekebilmekteydi. Arama motorları geliştikçe, kendilerini manipule etme amaçlı spam teşebbüsler ile ziyaretçilere gerçekten katkı sağlayan sitelerin ayırt edebilmesi konusunda daha çok deneyim kazandılar.

Neden Sizin Web Siteniz SEO’ya İhtiyaç Duyar

Arama Motorları bizim bilgi, ürün ve hizmetleri araştırma alışkanlıklarımızı değiştirdi. Artık arama çubuğuna yazıyoruz ve birkaç saniye içinde bilgiye ulaşabiliyoruz. Bu sizin websitenizin çok fazla ziyaretçi tarafından bulunabileceği anlamına geliyor. Web sitenizin görünürlüğü ne kadar çok artarsa, sizinki gibi firmalar arayan kullanıcılar tarafından işletmenizin keşfedilmesi olasılığı o kadar çok artmış olacak.

Çalışmalar gösteriyor ki Google’daki ilk organik sonuç (reklamların altında görülen ilk sonuç) araştırmacıların %20’si tarafından tıklanıyor. Bu, müşteriye çevirme potansiyeliniz olan pek çok ziyaretçi demek. Dünya üzerinde binlerce kişi pek çok konuda binlerce arama yapmaktalar. Örneğin bir web sayfasını ayda ortalama 165.000 kez aranan “flower delivery” (çiçek yollama) anahtar kelimesinde optimize eder ve sayfanızı Google’da en üst sıraya taşıyabilirseniz ayda 33.000 ziyaretçi alma potansiyeliniz olur – üstelik bu sadece bir arama motoru için geçerli olan sonuçtur. Google elbetteki en popüler arama motorudur, ama Yahoo ve Bing’deki trafikte işinizin online başarısına katkı sağlar.

Pazarlama stratejinizde SEO faaliyetlerine yer vermek doğru bir seçimdir. Sayfanıza çektiğiniz insanlar tam olarak sizin sunduğunuz ürünü ya da hizmeti arayan insanlar olacak.

Kendi SEO’nuzu Kendiniz Yapabilir misiniz?

Pek çok SEO ajansı sitenizi Google’da üst sayfaya çikarabileceklerini iddia eder, ama SEO’nuzu kendinizin yürütmenizin pek çok

yararı vardır. Trafiği artırmak bir SEO ajansıyla anlaşmaktansa, ya da reklamlara para ödemektense DIY SEO son derece uygun maliyetli bir

 • yöntem olabilir. Haftada sadece birkaç saatinizi şu konularda harcayarak başlayabilirsiniz:
 • anahtar kelime araştırması
 • mevcut web sayfanızı anahtar kelimelerde optimize etmek
 • link inşası
 • siteniz anahtar kelime yönünden zengin içerik oluşturmak

Fakat kadrolu bir SEO çalıştırmak istemiyorsanız ve bu iş için sizin de vaktiniz yoksa bu durumda bir ajansla çalışmak iyi bir seçenek olacaktır- ajansın sitenizi sıralamada yükseltmek için tam olarak hangi teknikleri kullanacağından kesinlikle haberdar olmalısınız.

SEO’nun Ana Unsurları

SEO hem sayfa içi (on-page) hem de sayfa dışı (off-page) unsurlar içerir. Stratejinizden tam olarak istifade edebilmek için ikisini de kullanmanız gerekecektir.

Sayfa İçi Unsurlar

Sayfaların birbirlerine olan linkleri gibi sitenizin yapısal unsurları SEO faaliyetlerinizi etkileyebilir. Arama motorları sayfaları bulmak ve indekslemek için bu link yapısı üzerinde tabiri caizse “emekleyerek ilerlerler”. Sitenizi öyle bir yapılandırmalısınız ki tüm sayfalarınız arama motoru “crawler’ı” tarafından kolayca indekslenebilir olmalıyken en önemlisi de son kullanıcı için de kullanıcı dostu olmalıdır.

İçerik

Arama motorları da aynı insanlar gibi orijinal içeriği severler. Orijinal içerik derken gerçekten de eşsiz ve internette başka hiçbir yerde bulunmayan bir içerik aklımıza geliyor. Sitenizi düzenli olarak güncellenen içerikle (metinle, görselle ve videolarla) doldurmak SEO için en iyi yollardan biridir.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerinizle arama yapan kişiler için sayfanızın uygun olduğunu arama motorlarının bilmesi için anahtar kelimelere içeriğinizde yer vermelisiniz. Anahtar kelimelerinizi doğal olarak sayfanın çeşitli yerlerinde geçirmeniz gerekecektir, bunlar:

 • başlıklar
 • altbaşlıklar
 • metnin koyu yazılmış yerleri

Unutmayın bunu abartmamalısınız! İçeriği gereksiz şekilde çok doldurmak spam olarak görünmesine sebep olacaktır. Bu tür içerik ziyaretçilerinizi hemen kaçıracaktır, hatta daha da kötüsü – SEO açısından bakarsanız bir tehlike de yaratabilir.

Meta – Etiketleri

İçeriğinizdeki anahtar kelimeler gibi meta-etiketleri de sayfanızdaki görsel ve başlıklar gibi bazı belli unsurları tarif etmektedir.

Bu etiketlerde anahtar kelimelerin bulunması çok önemlidir ve websitenizin arama motorlarındaki performansına son derece katkıda bulunacaktır.

Sayfa Dışı (Off-Page) Unsurlar

Linkler

Linkler, sayfa içi optimizasyonla birlikte Google’da görünür olmanın temelini oluştururlar. Kendi alanınızdaki saygın bir siteden sitenize link almanız daha iyi bir sırada yer almanıza yardımcı olabilir. Link inşası için pek çok strateji bulunmaktadır. Bunlara bu rehberin daha sonraki bölümlerinde değineceğiz.

HEM on-page (sayfa içi) ve off-page (sayfa dışı) SEO tekniklerinden beraber istifade ederek sayfanızın daha fazla organik trafik almasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki bölümde arama motorlarının tam olarak nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.

Arama Motorları

Bugünlerde bu kadar çok bilgi içinde boğulmuşken, arama motorları buna bir düzenleme getirmekte ve aradığımız bilgiyi daha kolay bulabilmemizi sağlamakta.

Arama Motorları Nelerdir?

Arama motorları, kullanıcılar aradıklarını yazdığında milisaniyeler içinde websitelerinin devasa veri indeksinden çekip ekrana

getiren uygulamalardır Arama motorları tüm websitelerini İnternette saklamazlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde devasa veri merkezlerine sahiptirler. İnternette sadece tüm websitelerinin indeksi saklanmaktadır. En popüler arama motoru Google’dır ve arama pazarındaki payı %70 civarındadır. Bununla birlikte Google tek arama motoru değildir. İkinci en popüler olarak değerlendirilen Bing ya da Yahoo gibi servisler de vardır. Bazı belirli piyasalarda çok popüler olan başka büyük oyuncular da vardır. Örneğin Rusya’da Yandex, Çin’de Baidu gibi. Tüm bu arama motorları, sonuçları sıralamada kullandıkları algoritmalarda farklılıklar olsa bile benzer şekilde çalışırlar.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları interneti tarayarak yeni eklenmiş ya da güncellenmiş sayfaları arar. Veri bankasına her sayfayla ilgili önemli bilgileri depolar ve böylece bir kullanıcı belirli bir anahtar kelimede arama yaptığında ilgili sayfa anında çağrılır ve görüntülenir. Arama motorlarının kullanıcıya ulaştırdıkları sonuçları sıralamak gibi önemli bir görevi daha vardır. Sayfaları sıralarken aranılan konu ile ilgili olup olmadığına, ve web sitesinin popülerliğine bakar. Bunlar pek çok farklı kriterin sonucu olarak ortaya çıkar.

Linkler bunların en önemlilerinden biri olarak değerlendirilir.

Örneğin, bir kullanıcı “tax advice” (vergi danışmanlığı) anahtar kelimesini ararsa, en üstteki sonuçlar içinde vergiyle ilgili konuların bulunduğu devlete ait internet siteleri olacaktır. Çünkü bilgi kaynağı olarak en güvenilir siteler onlar olacaklardır. Bir sayfanın ilgililiğine karar vermek için arama motorları kullanıcının aradığı kelimenin sayfada olup olmadığına bakarlar. İlgili sayfalarda genellikle bu anahtar kelimelerin başlıklarda, etiketlerde ve diğer içeriklerde defalarca geçtiğini görürüz. Google sonuçları kullanıcının konumuna göre de düzenler. Böylelikle kullanıcı kendi ülkesi, hatta şehri ile ilgili sonuçları görmüş olur.

Tarama ve İndeksleme

Bir arama motoru, indeksini oluşturabilmek için tüm ağı taramalıdır. Bu önemli görevi yerine getiren robot tarayıcılara (crawler, örümcek ya da Googlebot) denir. Bir arama motoru tarayıcısı işe en en yoğun trafiği olan serverlardaki en popüler sayfalardan başlar ve linkleri takip ederek diğer sayfalara geçer. Sayfanızın izole edilmiş olmasındansa çok sayıda linkleme yapmış olmanızın çok önemli olmasının sebeplerinden biri de budur.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama Motoru Pazarlama (SEM) geniş kapsamlı bir terimdir. Bir websitesini tanıtmak ve arama motoru sayfalarındaki görünürlüğünü yükselterek ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi hedefleyen bir grup aktiviteyi içerir. Trafik ücretsiz (organik) olabilir, SEO tarafından yaratılabilir, ya da PPC kampanyaları ile oluşturulabilir. Farklarını burada öğrenebilirsiniz. Arama motoru pazarlamasında önemli bir nokta da arama motoru optimizasyonudur (SEO). SEO bir sitenin organik ya da para ödenmemiş olarak arama sonuçlarında yükselmesini içerir. SEO stratejileri web sitesinin otoritesinin (güvenilirlik) oluşturulması üzerine yoğunlaşırlar. Bu şekilde sitenin “gösterilmeye uygun” olarak değerlendirilmesi sağlanır.

Arama motoru pazarlamasında bir başka alan da tıklama başı maliyetli (PPC) reklamdır. Bu reklam türünde site sahipleri, sitelerinin linkleri arama motoru sonuç sayfasının üst sırasında organik sıralamanın da üstünde görüntülensin diye para öderler.

Google’da paralı linkler renkli bir etiketle işartlidir ve altlarında yer alan organik sonuçlardan kesin bir şekilde ayrılırlar. Pek çok websitesi sahibi sayfalarının tanıtımını yapabilmek için hem SEO’yu hem de PPC’i karışık şekilde kullanırlar.

Arama Motoru Pazarlaması Neden Bu Kadar Popülerdir?

Arama motoru pazarlaması, sayfalarına daha çok trafik çekmek isteyen websitesi sahipleri arasında çok popülerdir. Belirli bir talebi olan yeni müşterileri sayfaya çekmede en iyi ve etkili metodlardan biri olarak görülür. Neyse ki anahtar kelimeler sayesinde onlara ulaşmak çok kolaydır. Belirli ürün ve hizmetler aranırken hangi anahtar kelimelerin yazıldığı görülebilmekte. Başka bir deyişle arama motoru pazarlaması pazarda mevcut olan talebin gözü önünde olmanıza imkan tanır.

Bu trafik alım yapan müşteriye çevirilebilir ve işletmenin karı artırılmış olur. Arama motoru pazarlaması markanın görünürlüğünü de artırır. Bu da şirketin gelecekteki karlılık potansiyelini artırır. Diğer tür pazarlamalarla kıyaslandığında arama motoru pazarlaması, özellikle de SEO fiyat-performans olarak son derece uygun maliyetli olabilir. Bu rehberde verilen teknikler uygulanarak sitenizi optimize edebilir ve çok para harcamak zorunda kalmadan da arama motorlarında görünür hale getirebilirsiniz.

İlk SEO Kampanyanızı Nasıl Başlatabilirsiniz

SEO’yu pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanmaya başlamanız için asla çok geç değildir. Teknoloji dünyasında pek çok şey değişti, ama SEO’nun prensipleri büyük oranda aynı kaldı. Şimdi başlamakla eski usul çalışan diğer firmalara karşı bir avantaj sağlayabilirsiniz. Bu rehber bir SEO kampanyası oluştururken amacınızın, araçlarınızın ve stratejinizin ne olması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Buradan sonrası tamamen size ve ne başarmak istediğinize bağlı olacaktır.

SEO Nasıl İşler?

Gelişen mobil dünyada insanlar arama yaptıklarında sadece ön sıralarda çıkan birkaç sonuc tıklıyorlar. Arama motoru sonuç sayfasının (SERP) en üstünde yer alıyor olmak, bulunmakla unutulmanın arasındaki ince çizgidir. SEO teknikleri websitenizin daha kolay bulunabilmesi ve ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesi için yapacağınız tüm değişiklik ve geliştirmeleri kapsamaktadır. İnternet normal şartlarda asla bir araya gelmeyecek insanları bir araya getiriyorken pek çok araştırmacı hala online alanda ne istediklerini bulmak için çabalamaktalar. Arama motoru algoritmasını inşa eden mühendisler, insanların ne aradıkları ve aslında ne aramak istedikleri arasındaki bağlantıyı daha iyi anlayabilmek için programlarını devamlı olarak iyileştirmekteler. Bu yüzden işletmeler belli arama terimlerinde yükselmek istedikleri için işlemler gerçekleştirdikçe, SEO devamlı olarak gelişen bir süreç haline gelmiştir. Global rekabet artmakta, dil sürekli değişmekte ve mobil cihazlardan yapılan arama artık günümüzde çok yaygın. Tüm bunlar birararaya geldiğinde bulunmak, hiç olmadığı kadar zorlaştı. Bunun çözümü daha iyi bir SEO.

SEO’nuzu Geliştirmenin Faydaları

En tepede ya da yukarılarda konumlanmak SEO’daki esas amaç olmakla birlikte bu daha bir başlangıçtır. SEO’nun en önemli getirileri şunlardır:

 1. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi - Navigasyonu basitleştirerek ve içeriğinizi daha verimli hale getirerek sitenize gelen ziyaretçilerin aradıklarını daha çabuk bulabilmelerini sağlayabilirsiniz. Bu, geri dönüş oranlarını yükseltecektir. Böylelikle ikinci bir gelişme de sağlanacaktur.
 1. Siteniz için ölçülebilir ROI (Yatırımın Geri Dönüşümü) – İşletmeler reklama harcanan bütçeyi çöpe atılan bir para olarak görmekteydiler. Çünkü kimse bunun ne kadar etkin olduğunu takip edemiyordu. Websitesi analitikleri ile artık paranızın nereye gittiğini ve yaptığınız değişikliklerin nasıl etki ettiğini görebilirsiniz.
 1. Daha güçlü Pazar konumu – Marka itibarı şirketinizin ne kadar tanındığıyla ve insanların sizin hakkınızdaki düşünceleriyle ölçülür. Müşterilerin sitenizde iyi karşılandıklarını hissetmeleri ve ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmeleri için onlara yardımcı olmanız internetteki itibarınızı ve sosyal medyada bahsedilme sayınızı artıracaktır.
 1. Daha hedefe yönelik trafik – Siteye gelip hemen gidenlerin kimseye faydası olmaz. Bir kullanıcı sitenizi tıklayıp sonra hemen çıkarsa, ne siz ne de kullanıcı bu işlemden tatmin olmamıştır. SEO sizin dönüşüm oranlarınızı geliştirir ve alanınızda bir otorite olarak itibarınızı artırır. Anahtar kelimeleriniz, başlıklarınız, meta-tagleriniz ve görselleriniz hepsi belli bir konu üzerinde koordine edilmiş olduğunda araştırmacılar sitenizi daha kullanışlı ve faydalı bulacaklardır.
 1. Markanın daha iyi sergilenmesi – Daha küçük işletmelerin internetten en büyük beklentilerinden biri de markalarının mümkün olduğunca çok görünür olması. Ana cadde üzerinde dükkan tutmaya, ya da dev bilboardlar kiralamaya uygun bütçeleri olmayan firmalar bile sitelerinde paylaşılan içerikler ve etkili SEO sayesinde markalarının aynı derecede görünür olmasını sağlayabilirler.

Başlıca SEO Ölçüleri

Tüm işletme sahiplerinin gerçekten öğrenmek istedikleri soru SEO stratejilerinin başarılı olup olmayacağını nasıl anlayacaklarıdır.

Her ne kadar tüm işletmelerin kendi ulaşmak istedikleri hedefleri doğrultusunda farklı ölçümleri olsa da aşağıda aydan aya

takibi yapılan ortak ölçümlerden bazılarını paylaşıyoruz.

 • Arama motoru sıralamaları – Belli anahtar kelimelerde sitenizin pozisyonu.
 • Dönüşüm oranı – Sitenizde belli bir aksiyon sergileyen (bir hesap açan, bülteninize üye olan vb.) ziyaretçilerinizin oranı.
 • Organik trafik – Arama sonuçları ve diğer ücretsiz kaynaklardan sitenize gelen ziyaretçilerin sayısı.
 • Ortalama sipariş fiyatı – Online mağazanızda oluşan ortalama fiyat.

Ücretsiz SEO Araçları

Artık ne aradığınızı bildiğinize göre bu bilgiyi size sağlayacak ve gösterecek araçlara ihtiyacınız olacak. Bunlar SEO araçlarının en temel özellikleridir ve hepsi de ücretsizdir.

 • Google Analytics – Google’ın ücretsiz SEO araştırma aracı ziyaretçilerin sizi nasıl aradığını ve pazarda ne durumda olduğunuzu öğrenebilmeniz için ilk başlangıç yeridir.
 • Google Webmaster Tools – Analitikler site trafiği, anahtar kelime ve ziyaretçi konularına yoğunlaşırken Webmaster Tools ise Google algoritmalarının sizin sitenizi nasıl sıraladığına bağlı olan ayarlamaları yapabilmenize olanak tanır.
 • Bing Webmaster Toolları – Microsoft’a ait olan Bing arama pazarının yüzde 16’sını alırken, Google pazarın yüzde 67’sine hakimdir. Ama bu kısa sürede değişebilir ve hedef kitlenizin tercihi Bing’e kayabilir. En iyisi araştırmanızı iyi yapıp tüm alanlara hakim olmanızdır.

SEO Stratejisinin Temelleri

Herkes doğal olarak kendi sektöründe üst sıralarda konumlanmaya çalışıyor. Bu yüzden kazananların sayısının çok azken, hedefine ulaşamayanların sayısı pek çok olması normaldir. Burada farkı yaratan stratejidir. SEO içerik pazarlama olarak bilinen daha büyük bir alanın bir parçasıdır. Pazarda iyi bir intiba uyandırılabilmesi için bu ikisinin birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Stratejinizin temel öğeleri:

 • Araştırmacılar arasında popüler ve işinizle ilgili anahtar kelime seçimi.
 • Müşteriler için bilgilendirici ve iş hedeflerinizle uyuşan sayfa başlıkları ve meta tagler yazmak.
 • Bir sayfadan diğerine akışı sağlayacak ve ziyaretçileri dönüşüme yönlendirecek açık bir site navigasyonu oluşturmak.
 • Orijinal bilgi, kaliteli görseller ve videolar yönnnden zengin içerik yayınlamak.
 • Güvenilir sitelerden linkler almak.
 • Sosyal medyada sizden daha fazla bahsedilmesi

Başlangıcın Sonu

Daha iyi arama sonuçlarına, daha fazla ziyaretçi sayısına, daha yüksek cirolara ve daha çok marka bilinirliğine yönelik yolculuğunuz şimdi başlıyor. SEO dünyasında işler çok çabuk değişiyor bu yüzden tüm bilginizi güncel tutmalısınız. Arama motoru algoritmalarındaki kaçınılmaz değişikliklerden haberdar olmak için haber bültenimize üye olun. Buradan SEO ile ilgili en son haberleri takip edebilirsiniz.

Sayfa-İçi (On-page) SEO

Ziyaretçilerin sayfanızı kolaylıkla bulabilmelesini istiyorsanız sayfa tasarımı, çerik ve anahtar kelimeler gibi sayfa içi (on-page) SEO kriterlerine de önem vermelisiniz. İnternetin en önemli iki arama motoru olan Google ve Bing’in her ikisi de site sahiplerinin arama motorları tarafından fark edilecek yüksek kaliteli siteler yapabilmeleri için webmaster rehberleri yayınlamakta. İçerik Rehberleri Google Webmaster Rehberleri on-page SEO’da başarı sağlayacak ipuçları içerirler. Dünyanın en popüler arama motoru SEO hileleri ve hacklemeler yapmaktansa kaliteli siteler yapmanın önemine dikkat çekmekte. Google’a göre faydalı bilgiler yönünden zengin siteler daha üst sıralarda yer alırlar. Bing webmaster rehberi sayfanın reklamlar ya da ilgili linklerle doldurulmasındansa kaliteli içerikle doldurulması yönünde telkinde bulunmakta.

Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur

Kaliteli içerik gerçek insan ziyaretçiler tarafından kolay okunabilecek orijinal metinler olmalıdır. SEO açısından bakarsak, ilgili anahtar kelimelerin doğru sıklıkta geçiyor olması gerekmektedir. Anahtar kelimeleriniz metin içerisinde geçtiği gibi başlıklarda ve alt başlıklarda da görünmeli – ama her cümlede de geçmemeli.

Kalite Nasıl Korunur

Sayfanızın kalitesini üst seviyede tutmak için Google sitenizi devamlı olarak takip etmenizi önerir. Böylelikle kullanıcı kaynaklı bir spam oluştuğu takdirde anında müdahalede bulunabilirsiniz. Yorumlar bölümünüzde HTML’yi yasaklayarak kullanıcıların kendi sitelerinin linklerini eklemelerine engel olabilir, ya da kullanıcıların yorum yapabilmeleri için üye olmalarını şart koşabilirsiniz.

Teknik Kurallar

Sitenizin tüm teknik detaylarının doğru olduğundan emin olmalısınız. Kırık linkleri temizleyin ve sitenizdeki tüm HTML etiketlerini doğru formatta oluşturun. HTML etiketini “/>” olarak kapatmayı unutmak gibi basit bir format hatası bile sitenizdeki tüm metnin bir arama motoru robotu tarafından okunmasına engel olabilir. Bilgiyi Göstermek için Metin Kullanın Görseller, videolar ve interaktif unsurlar insan ziyaretçiler için çok cazip olmakla birlikte, Google robot tarayıcıları bir web sitesinde mevcut bilgiyi “metin” içinde arar. Görsellerde yer alan kelimeler ve videolar tarayıcılar tarafından tanımlanamamaktadır. Bu yüzden yazı halindeki bilgiler metin olarak girilmelidir. Google Webmaster Rehberine göre iyi bir ipucuda Lynx gibi bir metin tarayıcı kullanmaktır. Bu tür bir tarayıcı Flash ya da JavaScript gibi ileri düzeydeki özellikleri arındırarak Google tarayıcı robotlarının gördüğü metinleri bırakır.

Bing Webmaster Rehberi

Bing webmaster rehberi kaliteli içeriğin desteklenmesi konusunda Google’la benzer tavsiyelerde bulunmakta. Bing ayrıca site sahiplerinin sayfalarını reklamlar ve linklerle doldurmasındansa ilgili içerik açısından zengin tutmalarını öneriyor. Sayfa Yükleme Hızı Bing’de Google’da webmasterlara sayfa yükleme hızının mümkün olduğunca yüksek tutulmasını önermekteler. Bing webmaster rehberi yavaş yüklenen sayfaların müşteri memnuniyetini düşürdüğünü ve Bing algoritmasının sitenizi konumlandırmasında etkisi olabileceğini söylemekte. Süslü özellikler yüzünden siteniz yavaşlıyorsa anahtar sayfaları sadeleştirin ve müşteri deneyimini arttırabilmeniz için gerekli olanları bırakın.

Durum Şifreleri

Bing webmaster rehberi sitenizdeki sayfaların ilrttiği durum şifreleri ile iligli kılavuzluk da sunar. Örneğin webmasterları içeriği yeni bir URL’deki bir sayfaya yönlendirecekleri zaman 301 kullanmaları konusunda teşvik eder. Bu ziyaretçileri eski sayfa üzerinden yenisine yönlendirir. Bing yönlendirme çeşitlerinden SEO için en iyi olanın 301 olduğunu söyler. Ayrıca “sayfa bulunamadı” uyarısında 200 kodunun değil de 404 kodunun olduğundan emin olun. Bu şekilde sayfanın Bing tarafından işaretlenmesine engel olmuş olursunuz.

Gizleme

Google ve Bing webmaster rehberleri gizlemenin uzak durulması gereken bir uygulama olduğu konusunda hemfikirler. Gizleme, arama motoru robotuna sitenizin bir versiyonunu, gerçek insan ziyaretçilere ise farklı bir versiyonunu göstermeniz anlamına gelir. Tarayıcının tüm prosedürlerin uygun olduğunu görebilmesi için sayfanın farklı bir versiyonunu sunmak cazip bir fikir gibi değerlendirilebilir. Fakat bu uygulama sitenizin arama motorlarından silinmesiyle sonuçlanabilir. Gizleme asla başvurulması gereken bir yöntem değildir. Google ve Bing kullanıcılara fayda sağlayan siteleri tespit etmede kendilerini sürekli geliştirmekteler. Ziyaretçilere hitap eden bir site yapar ve ihtiyaçları olan bilgiyi sağlarsanız, iki arama motorunda da başarılı olmanız işten bile değildir.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelimelerin “Neden” ve „Nasılları”

Artık SEO dünyasına daldığınıza göre site içeriğinizi optimize ederken anahtar kelimelerin ne kadar önemli olduğuna dair bir sürü lakırdı duyacaksınız. Basitçe ifade edersek, anahtar kelimeler insanların belli bir bilgiyi araştırırken arama motoruna yazdığı kelimeler ve tümcelerdir. Bu bir sitenize daha fazla trafik çkmek isteyen bir pazarlamacı ya da bir webmaster olarak sizin için ne anlama gelmektedir? Bir an için ücretli kampanyalara geri dönelim. İnsanların ne aradığını biliyorsanız ve bu ihtiyaçlarını giderebiliyorsanız bu noktada bir kazan-kazan durumu beliriyor. Bu noktadan sonra aradıkları şeyi nerede bulabileceklerini, ya da bir satınalma için hazır olup olmadıklarını söyleyebilirsiniz. Arama motoru arama çubuğuna yazılan kelimeler kullanıcının niyetini çok iyi yansıtmaktadır, örneğin:

 • kahve dükkanı Toronto - bu araştırmacının Toronto’da konumlanmış bir kahve dükkanı aradığını söyleyebilirsiniz.
 • ucuz kahve al – burada açık bir satınalma niyeti görmektesiniz.
 • İphone 6 inceleme – örneğin bu anahtar kelime kişinin bir ürün hakkında araştırma yaptığını gösterirken, illa da ürünüalmaya karar vermiş olduğu anlamına gelmez.

Gördüğünüz gibi sitenizin içeriğini doğru anahtar kelimelerde optimize etmek çok önemlidir. Böylece insanlar sitenizi bulabilirler.Bu süreç nasıl doğru şekilde tamamlanır? Anahtar kelime araştırma dünyasına hoş geldiniz.

Google Anahtar Kelime Aracı

Webmasterların insanların gerçekten ne aradıklarına bakarken ilk kullandıkları araç genellikle Google anahtar kelime aracıdır. En basit şekilde izah edersek araç bireysel anahtar kelime aramalarında aylık tahminler ve aramaların ne sıklıkta yapıldığı gibi bilgiler sağlamaktadır. Araç ayrıca kullanıcılara esas arama konusuna ilişkin anahtar kelimelerle ilgili işaretler de sunar. Araştırmacılar sonuçları ülke bazında hatta bölgesel bazda ve istedikleri dil aramalarına göre elde edebilirler. Google anahtar kelime aracı pazarlamacılara “insanlar ne arıyor” sorusunun cevabını bulmalarında yardımcı olur. Anahtar kelime aracı için ücretli olan AdWords’da hesap olması gerekse de, ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve ekstra harcama yapmadan kullanabilirsiniz.

Google Trendleri

Google trends aracı aynı anahtar kelime aramalarını bile değişik bir bağlamda ele alır. Aracın tasarlanma amacı pazarlamacıların ve araştırmacıların hangi tür eğilimlerin popülerliğinin arttığını ya da azaldığını öğrenebilmeleridir. Bazı durumlarda anahtar kelime aracı tarafından pek veri bildirilmeyen epey yeni bir arama da yapılmış olabilir, fakat bu durum trend raporunda internet kullanıcılarının eğilimleri olarak gösterilebilir.

Google trend aracı değişik tür aramalarda da bilgi sağlar. Örneğin araştırmacılar hangi tür aramaların YouTube’da, Google Tools’da ve Google Görsellerde arttığını ya da azaladığını bulabilirler. Anahtar kelime aramalarıyla kıyaslandığında bu aramalarda konu içinde geçen bilgi içeriği düşük de olsa, içerik yaratırken hangi konuların tartışılması gerektiğini saptama konsunda yardımcı olur.

Bing Webmaster Araçları

Konu arama motorlarına geldiğinde Google artık piyasadaki tek oyuncu sayılmaz. İnternet kullanıcıları için Bing ve Yahoo’da birer alternatif oluşturmakta. Bing webmaster araçları anahtar kelime arama verisini ve Bing arama motorundaki sorgulama hacmini sunarlar. Google kadar geniş çaplı kullanılmasa da Bing’in müşterilerin ve işletmelerin arama motorunu nasıl kulandıkları konusunda verdiği bilgi oldukça iyidir. Google ve Bing’deki trend eğilimleri benzer özellikler sergilediğinden dolayı pazarlamacılar bu bilgiyi içeriklerini ve SEO Stratejilerini teyid etmede kullanırlar.

Tavsiye edilen aramalar

Google’da Bing’de kullanıcılarına uygun arama özellikleri sunarlar. Bu pazarlamacılar için rutin olarak ne tür aramaların gerçekleştirildiği konusunda bir ipucu verir. Kullanıcılar kelimelerin ya da cümleleri yazmaya başladıklarında tüm cümleyi yazmaya gerek kalmasın diye Google ve Bing öneriler sunmaya çalışır. Bu kelime grupları gerçek aramalar içinden seçilmiştir. Bu önerilere bakmak internet kullanıcılarının anahtar kelimelerdeki geniş pazarlara olan ilgisi hakkında fikir sahibi olmak için mükemmel bir yöntemdir.

Tıklama Başı Maliyetli Kampanyalar

Tıklama Başı Maliyetli (PPC) kampanyalarda ücret reklam verenler tarafından ödenmektedir. Bu reklamlar arama yapanların belli bir anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmış olduklarının bir göstergesidir. Tıklama başı maliyetli kampanyalarla farklı kelime öbeklerinden oluşan anahtar kelimelerin etkisini de test edebilirsiniz; belli aramalarda hiç reklam olmaması kullanıcıların aramalarında o sorguyu kullanmadıklarının bir göstergesidir. Google kullanıcıların sitenize hangi anahtar kelime ile geldiği bilgisini şu an için sunmamakta, ama bu kural ücretli kampanyalar için geçerli değil. Ücretli kampanyalarda kullandığınız anahtar kelimeler ve gerçek kelime öbeklerine kolayca ulaşılabilmekte. Pazarlamacılar reklamcılar tarafından en çok kullanılan anahtar kelimeleri hedef almalılar. Müşteri bulmanıza yardımcı olmayacak bir anahtar kelime için SEO içeriği oluşturmak kaynaklarınızı boşa harcadığınız anlamına gelir.

Rakip Faaliyetler

Tıklama başı maliyetli kampanyalarda rakiplerin faaliyetlerini takip etmek ilgili bir pazarın bulunduğunu ve bu pazarın kullanılmaya başlandığının bir göstergesi olabilir. Bu yöntem tam olarak kesin değilse de, SEO pazarlamacıları müşterilerini ve müşterilerinin rakiplerini iyi takip etmeliler. Bir rakip bakir bir alanda varlık göstermeye başlamışsa bu yeni faaliyet alanı yukarıda belirtilen araçlar kullanılarak analiz edilmelidir.

Anahtar Kelime Araştırmasının Gerekliliği

Firmalar zaman ve kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak kendilerine kar getirecek internet pazarlama yöntemlerine yoğunlaşmalıdırlar. Pazarlama bütçesini nereye harcayacağımızı belirlemiş olmak para kaybına yol açabilir. Çünkü firmalar en etkili anahtar kelimeleri hedefleme şanslarını kaybedebilirler. Pazarlamacılar SEO stratejilerine yön verirken anahtar kelime araçları tarafından sağlanan veriyi kullanmalıdırlar.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır

Artık anahtar kelime araştırmasının ve araçların temel özelliklerini öğrendiğinize göre anahtar kelime analizi konusunu biraz daha açalım. Sizin için hangi anahtar kelimelerin uygun olduğunu görebilmeniz için birkaç gösterge vardır. Araştırma yapmak zaman alıcı olabilir fakat doğru yapıldığında uzun soluklu sonuçlar alabilmenize yardımcı olacaktır. Genel olarak stratejinizin dört beklentiyi karşılıyor olması gerekir:

 • Uzun kuyruklu (öbekli) anahtar kelime kullanımı
 • Anahtar kelime zorluğunun ölçümü
 • Anahtar kelime yoğunluğuna karar verilmesi
 • Anahtar kelime hedeflemesi

Uzun Kuyruklu (Çok Öbekli) Anahtar Kelimeler

Müşterinin ne aradığı hakkındaki bilgisi ne kadar çoksa, arama motoru sorgusuna o kadar çok kelime yazar. Bu durum aramayı yapanın belli bir ürünü, model numarasını, ürün özelliğini ya da ürünün daha iyisini bulabileceği en doğru siteyi aradığını gösterir. Sitenizdeki sayfaların bu aşamada yeni internet kullanıcıları tarafından da kolayca bulunabilir özelliklerde olduğundan emin olun. Şu kelimeleri arayan (örneğin önden kapaklı Maytag çamaşır makinesi) insan sayısı daha genel terimlerle aramalar (örneğin çamaşır makinesi) kadar çok olmasa da, bu kadar kapsamlı aramalar bu aşamada daha ciddi ve satış odaklı olarak değerlendirilir ve emek harcamaya da değer.

Anahtar Kelime Aranma Hacmi

Kelime öbeğinin uzunluğu websitenize çekeceği trafik hacmiyle yakından ilgilidir. Kural basittir:

 • ne kadar genel bir kelime öbeğiyse o kadar çok sorgulanacaktır ve sizin trafiğiniz de artacaktır.
 • kelime öbeği ne kadar daralırsa trafik buna bağlı olarak düşecek, ama ilgililik de çok daha yüksek olacaktır.

Bunların hangisi daha iyidir? Bu büyük oranada sizin stratejinize bağlıdır. Daha uzun öbekli anahtar kelimeler daha genel anahtar kelimeler kadar çok trafik çekmezler, ama ne kadar seyrek ziyaretçi getirseler de en yüksek satış oranı bunlardan gelecektir. Kısa kelime öbekleri daha fazla ziyaretçi çekerler ama bu ziyaretçiler kesin karara varmış değildirler. Burada izlenecek en iyi yok her ikisinden de belli ölçülerde kfaydalanmak olacaktır.

Anahtar Kelime Zorluğu

Pazarlamacıların uzun öbekli kelimelere daha sıcak bakmasında sitenin belli bir anahtar kelimede konumlanmasının zorluk derecesi rol oynamaktadır. Genellikle daha uzun öbekli anahtar kelimeler ilk 10 sıraya daha çabuk çıkartılırlar. Pek çok durumda bir işletme ya da pazarlamacı daha genel bir anahtar kelimedense ziyaretçisi daha az sayıda da olsa uzun öbekli bir anahtar kelimeyi tercih edecektir. Ziyaretçileri daha genel aramalarla sayfaya çekmenin de çok büyük getirileri vardır. Arama motoru girişimcileri enerjilerini genel ziyaretçilerin iletişim bilgilerini almak için sarf ederler, bu şekilde ziyaretçiler alma eğlemi için hazır hale gelene kadar onlarla email yoluyla temasta kurmaya devam edebilirler. Bu daha rekabetçi bir kelimede ilk 10 sonuç arasında yer almak çok daha fazla zaman alacaktır. Bu yüzden yüksek rekabetçi ve çok az rekabetçi kelimeler arasındaki ayrımı yapabilmek için sürekli bir çaba göstermek gerekmektedir.

Keyword Intent

Kaynaklar sınırlı olduğundan ve belirli sayıda anahtar kelimede, pazarda ya da niş pazarda çalışma yapılabileceği için mümkün olduğu kadar alım yapmak isteyen insanların arayabileceği anahtar kelimelere yoğunlaşın. Bazı uzun öbekli anahtar kelimeler alıcıların gerçek niyetini ortaya çıkarır ve kullanıcılar arasında çok popülerdirler.

Akıllı Anahtar Kelime Hedeflemesi

Pazarlama stratejisinin tüm çeşitlerinde her zaman mümkün olduğu kadar etkin olmaya çalışmalısınız. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin içerik pazarlama çabalarınıza maksimum ROI’yi (Yatırım geri dönüşüm hızı) sağladığından emin olun. Yani? Anahtar kelime araştırması asla bitmez. Çünkü siteniz ve pazarınız sürekli bir gelişim içinde. Buna ilaveten arama motorları sitenizin içeriğindeki anahtar kelime datasını toplama yöntemlerini sürekli değiştirmekteler. Bazı anahtar kelimeler, pozisyon kazandırılması ne kadar kolay olurlarsa olsunlar ya da çektikleri trafik ne kadar da çok olsa daha çabuk dönüş alınan anahtar kelimelerle

kıyaslandıklarında daha az önceliğe sahip olabilirler.

Websitenizin İçeriğini Nasıl Hazırlamalısınız Pazarınızı anlayabilmek ve müşterilerinizin genel soruları için hatırı sayılır miktarda zaman harcamaktasınız. Sonra bu bilgiyi alıyorsunuz ve bir blog yazısı ya da makale olarak yazıyorsunuz. Ancak websitenizin içeriğinin varlıklı alıcıları etkilemek için yeterli olup olmadığından emin olmanız için hala birkaç adım daha var. Bu beş temel unsuru aklınızda tutun ve içeriğinizi yeniden yazarak çabalarınızı maksimize edin.

“Yayınla” sekmesini tıklamadan önce bu kriterlere dikkat etmiş olduğunuzdan emin olun:

 • SEO-dostu içerik
 • kopya içerik
 • zengin bilgi
 • sosyal bağlantılara iç linklemeler

Bir araya geldiklerinde doğru kişilerin sizi daha kolay bulabilmelerine yardımcı olurlar.

SEO-Dostu İçerik

İçerik yazıcının paylaştığı her yazı ya da makale SEO-dostu olmalıdır. Nokta. Fakat bu gerçekte ne anlama gelmektedir? Takipçilerinize sunmak istediğiniz bilginin yanında içeriğiniz teknik açıdan da düzgün biçimde hazırlanmış olmalıdır. İçerik uzunluğu Gönderiler konuyu etraflıca açıklamaya yetecek uzunlukta olmalı. En az 650 kelimeden oluşmalı. İçerik yazan kişi yazmış olmak için içerik yazmamalı. İçerik bulmak önemli bir konudur ama içeriğin ziyaretçilerinize cazip gelmesi ve projenizle ilgili güven tesisi sağlaması bu başka bir konudur. Unutmayınki günün sonunda içeriğiniz gerçek insanlar tarafından okunacaktır. Başlık Konuyla ilgilenenlerin bulabilmesi için içeriğe başlık konulmalı. Yazının konusu insanların forumlarda, sosyal medyada ya da arama çubuğunda cevabını aradıkları bir konu olmalıdır. Hedef anahtar kelimeler ve metnin diğer kısımlarında olduğu gibi başlıkta da yer almalıdır. İçeriğin gerçekten doğal hissi vermesi ve kolay okunabilmesi için sayfa içi optimizasyonda çok abartıya da kaçmayın. Benzer anahtar kelimeleri, eşanlamlı kelimeleri ve diğer varyasyonları kullanma konusunda rahat olun. Bunlar ikincil anahtar kelime olarak bilinirler. Bu diğer kelimeler kullanıldığında arama motoru robotları içeriğin konuyla alakalı olma potansiyelini daha yüksek olarak algılarlar.

Kopya İçerik

İçeriğin İnternet üzerinde herhangi bir yerde yayınlanmamış olması lazımdır. Orijinal olmalıdır. Başka fikirlerin referans olarak gösterilmesi normaldir; ama başkalarının içeriğini kullanmak sizin için sorun olabilir. Webmasterlar ve içerik yazıcılar sitelerinde kopya içeriğe rastlanıldığında cezalandırılabilirler. Bu durumdan kaçınmak için kanonikal etiketlerin (canonical tags) nasıl kullanılacağını kolayca öğrenebilirsiniz.

Zengin Bilgi

Arama motorları webmasterlara ve içerik oluşturuculara websitelerinin arama sonuçlarındaki görünümüne özel unsurlar ekleme fırsatı verirler. Örneğin restorantlar sitelerine arama sonuçları listesine fotoğraflarının görünmesini sağlayan ya da işyerlerinin haritasını gösteren bir kod ekleyebilirler. Bu durum tam olarak nereye yönlendirdiğini bilmiyor olan kişilere kolaylık sağlar. Ayrıca arama sadece metin içeren sitelere göre arama motoru sonuçlarında daha çok ilgi çekilmiş olur. Bu kodlanmış öğeler “zengin bilgi” olarak adlandırılırlar ve arama motorlarının sorgu sonucu hangi websitelerini göstereceğinin belirlenmesinde önemli role sahiptirler.

Sosyal Bağlantılar

Bu konu üzerinde çok tartışmalar yapılmış olsa da sosyal sinyaller ya da yorum, beğeni, paylaş gibi aktiviteler içeren değerlendirmeler bir sıralama sinyali olarak kabul edilmez. Bununla beraber şunu da aklınızdan hiç çıkarmayın; içeriğiniz yeterince iyi okuyucularınız onu diğer kişilerle paylaşmak isteyecektir. Bu trafiğinizi artırmak için çok iyi bir yöntemdir. Yani içeriğinizin okuyucular tarafından kolay okunabilir olmasını sağlayın. Sosyal aktivite kendi içinde iyi olsa bile içerik yazarları sosyal medya platformlarında daha fazla görünme şansını da kaçırmamalıdırlar.

İç Linkleme

İç linkler, kendi websitenizdeki diğer web sayfaları ile kıyaslandığında içeriğinizin önemine işaret eder. Anahtar kavramları, ürünler ve hizmetler okuyucuyu sitenizdeki diğer ilgili kaynaklara yönlendiren hiperlinklerle daha ön plana çıkarılmalıdır. Bu özellik içerikte rutin olarak bulunan bir özelliktir ve okuyucu bunu yararlı bulur. Bu özellik arama motorları tarafından ziyaretçilerin zamanına değer veren bir kaynak olarak değerlendirilir.

İçerik Hazırlama

Tabiiki alakalı ve yerinde bir içerik işin olmazsa olmazıdır. Siteniz her zaman bir ziyaretçinin beklentilerini tam olarak karşılayacak içeriklere sahip olsun. Konuşulan bu konular içeriğin daha bulunabilir olmasına yardımcı olacaktır. Ancak bu gösterilen çabanın işe yaraması için içeriğin zengin ve alakalı olması gerekmektedir.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama daha önce pek çok kez duymuş olduğunuz bir kavramdır. SEO ve içerik pazarlama aynı madalyonun iki yüzüdür. Belli anahtar kelimelerde optimizasyonla içeriğinizin bulunabilir olmasını sağlayabilirsiniz ama ziyaretçinizin ilgisini çekme sorumluluğu gerçek içeriğe düşmektedir İçerik pazarlama metnin yanında ses formatları (mp3 dosyaları ve podcastler), videolar (websitesinde ya da Yotube gibi sosyal paylaşım sitelerinde bulunan), sunumlar (Slideshare.com gibi websitelerinde bulunan) ya da grafikler (infografikler) gibi pek çok şeyi de içerir. Etkili olarak uygulanabilmesi için üç aşamanın yerne getirilmiş olması gerekir.

 • içerik planlama
 • içerik oluşturma
 • içerik tanıtımı

İçerik Planlama

İçerik planlama bir pazarlama kampanyasının daha tasarım aşamasında bazı sorulara cevap verilmesi sürecidir

 • İçeriğinizin amacı nedir?
 • Hitap edeceğiniz hedef kitle kim?
 • Hedefiniz ne?

Ne tür bir içerik ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilir?

SEO uzun vadeli bir strateji olarak değerlendirilir, içeriğiniz de öyle olmalı. Bir yazım planı oluşturmak iyi bir pratik olacaktır. Bu şekilde takipçilerinizi daha uzun süre etkilemeye devam edebilirsiniz.

İçerik Oluşturma

İçeriğiniz için temel yol haritanız olduğuna göre artık içerik oluşturabilirsiniz. İçeriğiinz hangi formatta olursa olsun hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve gerçekten çözmek istedikleri problemlerini anlamış olmanız çok önemlidir. Bazı durumlarda içerik uzmanlarından (başkası için içerik ve makale yazan kişiler, reklam metni yazarları, video çeken kişiler) profesyonel hizmet almak ya da işbirliği yapmak mantıklı olabilir. Bazı diğer durumlarda da tüm süreci kendi bünyeniz içinde yürütmeniz daha iyi olabilir. Ne olursa olsun ana makale, taslak ya da metin yazma sorumluluğu sizdeyse mevzubahis konu hakkında uzman olmalısınız. Bu sizin kendi markanızı oluşturmanıza ve kendi pazarınızda bir otorite olarak görülmenize yardımcı olacaktır. İçeriği oluştururken iki ilave kriteri daha aklınızdan çıkarmamalısınız – kalite ve çekicilik. İnsanlar internetteki makaleleri daha farklı okumaktalar. Metinleri baştan sona okumaktansa daha çok metni aceleyle gözden geçirmeyi tercih etmekteler. Ana başlıklar, alt başlıklar ve içeriğinizin önemli yerlerindeki kalın karakter kullanımı ile ilgili güçlü bir yapı oluşturun. Bu şekilde okuyucularınızın aradıkları bilgiye daha çabuk ulaşabilmelerini ve sayfanızla ilgili deneyim kazanmalarını sağlamış olursunuz.Çekicilikle ilgili olarak – kimse sıkıcı şeyler okumak istemez, değil mi? İçeriğinizi renkli ve canlı tutmaya çalışın – resimler, örnekler, videolar kullanarak içeriğinizi hem daha iyi sergileyin hem de akılda kalıcı olmasını sağlayın.

İçeriğinizi Arama Motorları İçin Optimize Etmek

Okuyucularınızın çözmek istedikleri problemlere değinen içerik yazmanın ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu metni yazdıktan sonra hedef kitlenizi de bu metinden haberdar etmelisiniz. Aksi halde durum süper lüks bir apartman inşa edip dairelerin kiralık olduğunu kamuoyuna duyurmamanıza benzer.

İçerik Tanıtımı

İyi içerik, arama motorlarından trafik elde etmek için yeterlidir. Aslında bu pek doğru değil. İçerik her ne kadar işletmeyi tanıtıyor olsa da kendisinin de tanıtıma ihtiyaca vardır. Maalesef ki iyi içerik oluşturulur oluşturulmaz internet kullanıcısının ekranına düşüp sorunlarına çözüm olmuyor. Belli bir anahtar kelime için üst sıralarda yer almak bir günde olacak bir iş değildir. Daha önce bahsettiğimiz ve ilerleyen kısımlarda yine değineceğimiz üzere web sayfanızın başka güvenilir sitelerden aldığı linklerin (backlink) sayısı bu konuda etkililidir. Bu backlinkleri içeriğiniz için oylar olarak değerlendirebilirsiniz Ne kadar çok oy alıyorsa o kadar çok görünür olacaktır. Bu nedenle içerik mümkün olan tüm sosyal medya kanallarında paylaşılırken aynı zamanda daha kendilerine özgü köşelerde kalmış topluluklarla da paylaşılmalıdır.

İçeriğinizin nasıl oluşturulacağı ile ilgili serbestlikler sağlansa da, çalışmanızı tanıtabilmenizin yolları oldukça kısıtlıdır. Dikkat çeken bir içerik oluşturup backlinkleri manuel olarak almak zordur. Neyse ki bunu başarmanın yolları var.

Off-Page (Sayfa Dışı) SEO

Google ve diğer arama motorları sayfaları sıralarken araştırmacılar için ne kadar yararlı olduğunu düşündükleri şekilde bir sıralama yaparlar. Bu sıralamayı yaparlarken gelinen sayfanın ilgililiği (içeriklerin yapılan sorguyla ne kadar çok uyuştuğu) de bir kriterdir. Belli bir sayfanın sıralamasında önemli rol oynayan bir diğer kriter de popülerliktir. Arama motorları daha popüler siteleri daha yukarılarda gösterirler. Çünkü popüler siteler araştırmacıların aradıkları ile genel de daha çok eşleşme sağlarlar.

Link Sinyalleri: Arama Motorları Popülerliği Nasıl Ölçer

Arama motorları var olduğundan beri süregelen zaman içinde SEO konusu ile ilgili pek çok çalışma yazıldı ve yayınlandı. Tüm bu yıllar içerisinde üst sıralarda yer alan siteler ile ilgili bir özellik hep aynı kaldı: yüksek kaliteli, güvenilir gelen linklerin (inboundlinks) sayısı.

Linkler Neden Önemlidir

Bunu sosyal medya terimleriyle ele alalım. Facebook zaman çizelgenizde daha fazla beğenisi olan hikayelerin ve olayların daha

yukarılarda gösterildiğini fark etmişsinizdir. Bu bir bakıma Facebook algoritmasının hangi içeriğin daha değerli olduğuna karar

verme yöntemidir. Başka bir deyişle her bir gelen linki sizin siteniz için bir oy olarak değerlendirir. Elbette bir arama motorunun

algoritması sadece düz mantıkla gelen linklerin sayısından daha fazla şeylere de bakacaktır. Bu gelen linkler (inbound links) güvenilir ve otorite olmalıdırlar. Örneğin bir grup otorite site sizin sitenizdeki ilgili içeriğe link veriyorsa o “otorite” nin bir bölümü

sizin siteniz için de geçerli olacaktır. Toparlamak gerekirse bu siteler sizin içeriğinize sadece link vererek sizin sitenizi de meşru

kılmaktadırlar. Sonuç nedir? İçeriğiniz belli bir konu ve anahtar kelimede otorite (güvenilir) olarak görülecek ve hedeflediğiniz

arama motorunun ilk sayfasında görüntülenme şansınız artacaktır.

Linklerle İlgili Problemler

Gelen linkler(inbound links) değerli olmakla birlikte problem de yaratabilirler – temel olarak stratejinizi sadece harici gelen

linklere dayamak sitenizin sıralamasını başkalarının ellerine teslim etmek demektir. Örneğin sitenize hiçbir otorite siteden link

gelmiyorsa Google’da ilk sayfa içinde yer alma olasılığınız çok çok düşüktür – dijital markanızın kalitesi ne olursa olsun. Hiçbir

işletme bunu şansa bırakamaz ve de bırakmamalı. Kontrolü ele almak için şirketler bir profesyonelden ya da ajanstan hizmet

satın almalı ve link inşası ile otorite tesis etmeli. Elbette kendiniz de link inşa edebilirsiniz.

Link inşasının Google’da daha üst sıralara yükselmek için doğal olmayan bir yol olarak değerlendirildiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Neyse ki çalışmanızın tanıtımı için pek çok yöntem var ve linkler çalışmalarınız için bir katkı sağlamış olacaktır.

Link İnşa Temelleri

Link inşasını doğru şekilde yapmazsanız çabalarınız geri tepebilir. Bu işi doğru şekilde nasıl yapacağımızı konuşmadan önce, zarar

verebilecek link inşa stratejileri ile ilgili bir uyarı listesine göz atalım.

 • Link değişim şemaları link inşasının popüler yollarından birisiydi.
 • Webmasterlar kendi sitelerine link almak için başka sitelerle link değiş tokuşu yaparlardı.
 • Link satın alma – link satın almak size anında sonuç verebilse de, websitenizin kısa sürede banlanmasına SERP’lerden silinmesine de sebep olabilir.
 • Kaynağı güvenilir olmayan sitelerden link alma - Google webmaster rehberinin son sürümünde spam gibi görünen websitelerinden alınan linkleri ceza alabileceğiniz bir tehdit olarak değerlendirmekte.
 • Birisinin kendi sitesine link olan blog ve forumlarda yorum yapmak (içerik çok önemli değil) spam olarak görülür ve SEO’ya

zarar verebilir. Özellikle linkin düştüğü yer link alınan sitenin konsuyla tamamen alakasızsa zarar kaçınılmazdır.

 • Makale dizinleri, site sahiplerinin sitelerine yönlenen bir linki de içeren makalelerini yayınlamalarına olanak tanır. Fakat makale dizinlerinin çoğu Google algoritma güncellemelerine fena halde çarpılmakta, yani artık yüksek kaliteli linkler sağlayamamaktalar.

BU tür yöntemlerle sağlanan linkler genelikle düşük kalitededir ve SEO çalışmalarına katkısı olmaz. Hatta zarar dahi verebilir!Link inşası konusunda hızlı ve çok yoğun bir yaklaşım içinde olmaktansa, uzun vadeli ve istikarlı bir çaba içinde olmalısınız.

Yüksek Kaliteli Linkler Nasıl Alınır

Google Webmaster Rehberlerine göre en iyi linkler “doğal” olan linklerdir. Bu demektir ki yoğunlaşmanız gereken şey insanların kendiliklerinden link vermek isteyecekleri tarzda içerik oluşturmak olmalıdır. Fakat size yardımı olabilecek birkaç link inşa stratejisi de yok değil.

Sosyal Medya

Sosyal medya sitelerinden alınan linkler genelikle “takip edilmeyen” linklerdir, yani SEO çalışmalarına direkt bir etkileri yoktur. Ancak sosyal medyada boy gösteren bir markanız olması, oradan sitenize trafik çekebilir ve genel olarak itibarınıza katkı sağlayabilir. İçeriğiniz sosyal medyada ne kadar çok görünür olursa insanların blog gönderilerinde, forumlarda, sosyal imleme istlerinde ve diğer mecralarda paylaşma olasılığı da artacak ve link profiliniz de yükselecektir.

YouTube ve Pinterest

Sitenize trafik çekmenin bir yolu da YouTube ve Pinterest’te zengin video ve görsel içerik yayınlamaktır. Bu sitelerin çok güçlü domain güvenilirliği vardır, yani arama motorlarında iyi sıralarda konumanırlar ayrıca içeriğinizi keşfetme potansiyeline sahip çok fazla kullanıcıya sahiptirler. Eğitici videolar gibi faydalı ve/veya paylaşılabilir içerik oluşturun ve sosyal medyada tanıtımını yapın. Video tanımında ya da Pinterest görselinizdeki linkte sitenizin bir linkinin bulunduğundan emin olun.

Misafir Blogçu

Misafir blog bir blog sahibinin başka bir blog sahibine blogunda bir yazı yazmasını teklif etmesi durumudur. Yazı genellikle misafir blog yazarının sitesine bir link içerir. Misafir blogçu aynı pazardaki bir siteden link almış olur. Blog sahibi de yüksek kaliteli içeriğe bedavadan sahip olmuş olur. Misafir blogda dikkat edilmesi gereken iki nokta ilgililik ve kalitedir. Bir konuk blog yazarı olarak kimin için yazdığınıza dair seçici olmalısınız. Genel blog değişim ağlarındansa sitenizle ilgisi olan yüksek kaliteli blogları hedef almalısınız.

Link İnşaası: Kalite Kraldır

Konuk blogçulukla ilgileniyorsanız alanınızdaki en iyi blogçuları tespit edin ve onlarla temasa geçin. Aşırıya kaçmamaya da dikkat edin. Link amaçlı çok fazla misafir blogçuluk yapmak da Google’ın kurallarını ihlal eden bir yöntem olarak değerlendirilir. SEO’da kazananlar yavaş ve temkinli hareket edenlerdir. Konu link inşasına geldiğinde kalite önem kazanır. Düşük kaliteli ya da ilgisiz sitelerle zaman kaybetmeyin. Bunun yerine yüksek kaliteli içerik oluşturmaya ve bunu farklı websitelerinde yayınlamaya konsantre olun. Pazarınızdaki en iyi blog sahipleriyle iyi ilişkiler kurun.

Link İnşa Stratejileri

Belli ki arama motorları şirket sırlarını ifşa etme peşinde değildirler. Yani bir arama motoru algoritmasında derin bilgilere ulaşamazsınız. Link inşaası için de bu rehberde ele alınan diğer konular gibi ön hazırlık ve strateji gerekmektedir. Bu şekilde göreceli olarak kısa bir zamanda mümkün olan en iyi sonucu alabilir ve etkilerin sürdürülür olmasını sağlayabilirsiniz.

Temel Link İnşa Stratejileri

 1. Diğer Sitelerden Link Talebi Bu diğer etkin blog ve website sahipleri ile doğrudan temasa geçmeyi ve siteniz için link istemeniz demektir. Bunu diğer site sahiplerine atacağınız ve onlara da kendi takipçilerinizin de onları görecek olması gibi faydalardan bahsedeceğiniz bir e-maille kolayca halledebilirsiniz.
 1. Kendi Linkinizi Oluşturun: Bu genellkle başkalarının ziyaret edeceği başka siteler, bloglar ve sosyal medya hesapları oluşturmak ve buralardan sitenize link almak. Bu faaliyetin bir kısmı doğal olarak değerlendirilebilir – örneğin pek çok şirket kendi Facebook ve/veya Twitter hesaplarından sitelerine link almakta. Daha önce söylendiği gibi – bu tekniği uygulamak istiyorsanız her zaman kaliteden yana olmalısınız.
 1. Konuk Yazarlık: Geçmiş yıllarda bir sektördeki başka bloglar ve websitelerinde konuk olarak yazılar yazarak sitenize ya da blogunuza link almak harika bir yöntem olarak görülürdü. Ancak 2014 yılının ilk aylarından itibaren konuk yazarlık çok fazla oranda yapıldığından arama motorları tarafından gözden düştü ve itibar görmemeye başladı.

Otorite (Güvenilir) Linklerin Tanımı

Otorite gelen linklere (inbound links) ulaşmak dünyanın en zor işi değildir, ancak hangi arama motorlarının otorite link aradıkları ile ilgili bir çeşit çerçeve çizmiş olmanız gerekecektir. Aşağıda size kaliteli bir gelen linkte olması gereken kriterlerden bazıları yer almaktadır:

 • Sitenin sizinkiyle ilgili olması
 • Site içeriğinin yüksek kalitede olması (spam ya da nahtar kelimelerle doldurulmuş olmaması)
 • Site sahibiyle bir şekilde ilişki içinde olmanız
 • Sitenin içeriğinin sizin ziyaretçileriniz için anlamlı olması
 • Sizin sektörünüzde fikir lideri olarak değerlendirilmeleri

Sonuç: Link İnşa Stratejinizde Sabırlı ve Gayretli Olun Doğru, link inşaası çok karışık bir iş değildir, ama çok kolay da değildir. Uygun linkleri toplayarak sadece en yüksek kalitede sitelerden link almak zaman ve emek alabilir. Link inşaası uzun vadeli bir stratejidir. Spam uygulamalarla size bir gecede başarı garantisi vaad eden stratejilerden uzak durun. Bu stratejiler çok hızlı ve belirgin şekilde SERP’inize (arama motoru sıralamanız) zarar verecektir. Şunu unutmayın link inşaası özünde diğer şirketlerle ve sitelerle ilişkiler kurmaya dayanmaktadır.

SEO Nasıl İzlenir

Ölçümleyebiliyorsanız, Geliştirebilirsiniz de Since its inception, Google Analytics has empowered web marketers and businesses with tools to track and measure search engine performance with ease. When it comes to the SEO game, success is determined by traffic, rankings, and conversions—all of which can be tracked via cloud-based applications available on the Internet, as Google Analytics is a quite good tool, in terms

of SEO is quite limited.

When your search marketing efforts are effectively tracked, they can be effectively improved (i.e. lower bounce rates, increased

time on site, etc). Let‘s take a look at the fundamentals of SEO tracking and measurement strategies. Kuruluşundan bu yana Google Analytics internet pazarlamacıları ve işletmelere arama motoru performanslarını kolaylıkla ölçüp takip edebilecekleri araçlarla destek olmakta. İş SEO’ya geldiğinde başarı trafik, sıralamalar ve satışa dönüşmeyle ölçülmekte – bunların hepsi internette bulunabilen bulut–tabanlı uygulamalarla takip edilebilmektedir. Google Analytics iyi bir araçtır ama SEO sözkonusu olduğunda oldukça kısıtlı bir araçtır. Arama motoru pazarlama çalışmalarınız etkin şekilde takip edildiğinde etkin şekilde gelştirilebilir (örneğin daha düşük zıplama oranları, sayfada geçirilen zamanın artması gibi). SEO’nun temel prensiplerini izleme ve ölçümleme stratejilerine bir göz atalım.

İlk 3 Anahtar Performans Göstergesi

İlk olarak Anahtar Performans Göstergesi nedir? Temel olarak ele alırsak bir anahtar performans göstergesi (KPI) performansın ölçülmesidir. SEO açısından ele alırsak KPI’lar (Key performance indicator/anahtar performans göstergesi) en çok etkiye sahip performans ölçüsüdür. SEO stratejinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda size yardımcı olacak pek çok performans göstergesi olmasına rağmen SEO başarınızı garantiye almanıza yardımcı olacak 3 tane temel KPI (Anahtar Perfırmans Göstergesi) vardır.

Organik Trafik

Bu KPI’lar arasında en çok konuşulan göstergedir çünkü insanların ürününüz ya da hizmetinize değer verdiğini gösterir. Ama burada dikkat edilmesi gereken tek şey sadece sayılar değildir; bu sayıların ötesinde bir şeyler ifade ediyor olması gerekir. Genellikle gelen trafikte takip etmeniz gereken iki özellik bulunmakta: Hacim (günlük/aylık ziyaretçi sayısı ya da oranı) ve Kalite

(ziyaretçilerin türü)

 • Trafik Hacmi: Konu gelen ziyaretçilerin salt sayısı olduğunda organik trafik kutsal kase olarak kabul edilir. Konu hakkında bilgisi kısıtlı olanlar kullanıcıların sitenize bir arama motoru vasıtasıyla ulaşmasını organik trafik olarak değerlendirirler. Trafik hacmi konusunda SEO başarısı genellikle belli başlı arama motorlarından (Google, Yahoo, Bing) elde ettiğiniz organik trafiğin oranı olarak ölçümlenir.
 • Trafik Kalitesi: Trafik kalitesine karar vermek neye baktığınızı tam olarak bilmeniz gerektiği için çok net bir konu değildir. Trafik kalitesini tespit etmede en genel ölçümlerinden bazıları şunlardır: ziyaret başına düşen sayfalar, zıplama oranı, sitede geçirilen zaman ve tıklama oranları (CTRs). Kısaca trafik kalitesi genel olarak sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde zaman geçirmeleri ve içeriği okuyarak müşteriye dönüşmeleri ya da satınalma sürecine girmeleri anlamına gelir.

İşletmeler Neden Google Analytics’i Seçer

Yeni başlayanlar için maliyeti sıfırdır. Buna ilaveten dünyanın en büyük ve yenilikçi arama motorunun (sizinde sıralamada yer almak istediğiniz) arkasındaki kişiler tarafından yönetilmekte ve düzenlenmektedir. Ayrıca GA (Google Analytics) halen en yaygın olarak kullanılan analitik aracı olarak halen tartışılmaz hakimiyetini devam ettirmektedir. Şimdi SEO analizinizi bir sonraki aşamaya taşımanıza yardımcı olacak dört özelliğe göz atalım.

Organik Trafiğin İzlenmesi

Organik trafiğin izlenmesi SEO profesyonelerinin günlük rutinlerinin bir parçasıdır. Özelliklere uygun oluşturulmuş birkaç anahtar GA organik arama datasındaki anahtar parçaları çıkarmanıza yardımcı olur. Organik Arama Datası Nasıl İzlenir: En son gelen GA güncellemesiyle organik trafiğin izlenmesi çok kolaylaştı. GA’ya giriş yapın ve soldaki navigasyon menüsüne gidin ve “Trafik Kaynakları”nı seçin. Sonra “Arama” seçeneğini aşağı çekin ve “Organik”i tıklayın. Burada sitenize gelen organik trafiği gösteren bir anahtar kelime listesi göreceksiniz. Her bir anahtar kelime ile ilgili detaylı bilgiyi buradan görebilirsiniz (ziyaret sayıları, sitede geçirilen zaman ve ziyaret başı dolaşılan sayfa sayısı gibi)

“Sunulmayan” Anahtar Kelime Takibi.

“Sunulmayan” anahtar kelime ne demektir? Açıklayalım.

2011 yılının sonlarında Google güvenli aramalarda kullanılan anahtar terimleri şifrelemeye başlayacağını duyurdu. Örneğin yukarıdaki organik trafik izleme sürecini takip ederseniz anahtar kelime kısmında “Sunulmayan” listesini de görebilirsiniz. Bu, yapılan aramaların güvenli arama olarak yapıldığını gösterir. Bu kötü haberdi. İyi haber ise bu datayı yine de Google Webmaster tool’da kullanabilirsiniz. Dezavantajı ise sadece ilk 1.000 organik arama sonucunu görebilirsiniz.

Açılış Sayfası (Landing Page) Analitik

Google Analytics’ de yer alan açılış sayfası analitik araçlarıyla sorun yaşayabilirsiniz. Elbette ki diğer tüm normal göstergeleri yine görebileceksiniz (zıplama oranı, tıklamalar, iç trafik, vs), aynı zamanda izlemeyi seçtiğiniz her bir açılış sayfası için dönüşüm oranlarını alabileceğiniz bireysel dönüşüm hedeflerini de oluşturup görebilirsiniz. Böylece hangi site ya da sayfa unsurlarının iyi çalıştığını öğrenebilirsiniz. Buna ilaveten yukarıda değinilen “Sunulmayan” konusuyla ilgili anahtar kelimeleri izleyebilir ve analizini yapabilirsiniz. Bundan sonra uygun düzenlemeler yapabilir ve açılış sayfanızın içeriğini ayarlayarak performansınızı artırabilirsiniz.

İçerik Gruplama

Google Analytics’te İçerik Gruplama (Content Grouping) denilen bir özellikle sitenizin belli yönlerden performansını takip edebilirsiniz. Örneğin büyük bir kıyafet satış sitesi yönetiyorsanız erkeklere hitap eden kıyafetlere yoğunlaşan site unsurlarını gruplayabilirsiniz. Bu sayede sitenizdeki belli performans ölçümlerini görebilirsiniz. Bu özelliğin tek dezavantajı Google’ın site başına beş içerik gruplaması oluşturmanıza izin veriyor olmasıdır.

Sonuç

Google Analytics SEO profesyonellerinin en değerli yardımcılarından birisidir. Google Analytics’in asıl değeri kişiye göre özelleştirilebilmedeki başarısında yatmaktadır. İster kendi analitik raporunuzu ister gösterge panelinizi düzenliyor olun Google Analyticssize kendi data toplama sürecinizde büyük oranda konrol imkanı sağlar.

Tabiiki gösterge paneliyle zaman geçiriyorsanız bu sizin için buzdağının çok küçük bir kısmı. Google Analytics’de geliştirilmiş arama motoru izleme kapasitesine olanak sağlayan özelleştirmeler bulunmaktadır. Şu andaki ve gelecekteki SEO çalışmalarınıza ivme kazandırmak için Google Analytics’in gücünü lehinize kullanmayı öğrenmelisiniz.

biz size nasıl yardımcı olabiliriz

 

Bize nerdeden ve aşağıdaki kisteden hangi kelimeler ile ulaştınız.

Arnavutköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Arnavutköy Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Boğazköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bolluca Web tasarım - Seo - internet sitesi, Haraççı Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merkez Köyler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Taşoluk Web tasarım - Seo - internet sitesi, Avcılar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Avcılar Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ambarlı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cihangir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Denizköşkler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Firüzköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gümüşpala  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Parseller  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tahtakale  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Üniversite  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilkent Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bağcılar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bağcılar İlçesi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bağcılar Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bağlar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Barbaros  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Demirkapı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevziçakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Göztepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güneşli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hürriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnönü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kazımkarabekir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemalpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kirazlı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mahmutbey  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sancaktepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yavuzselim  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenigün  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yıldıztepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yüzyıl Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçelievler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçelievler Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Basınsitesi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çobançeşme  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevziçakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hürriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kocasinan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şirinevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Siyavuşpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Soğanlı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yayala  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenibosna  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zafer Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bakırköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bakırköy Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ataköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Basınköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cevizlik  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Florya  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kartaltepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Osmaniye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sakızağacı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şenlik  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilyurt  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zeytinlik  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zuhuratbaba Web tasarım - Seo - internet sitesi, Başakşehir Web tasarım - Seo - internet sitesi, Başakşehir Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Altınşehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atışalanı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçeşehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güvercintepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İkitelli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kayabaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehmetakif  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Onurkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Oyakkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şahintepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şamlar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ziyagökalp Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bayrampaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bayrampaşa Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cevatpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İsmetpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kartaltepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kocatepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Muratpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Numunebağ  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orta  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Terazidere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Vatan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenidoğan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yıldırım Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beşiktaş Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beşiktaş Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Abbasağa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Akatlar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Arnavutköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Balmumcu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bebek Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cihannüma Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dikilitaş Web tasarım - Seo - internet sitesi, Etiler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gayrettepe Web tasarım - Seo - internet sitesi, Konaklar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kuruçeşme Web tasarım - Seo - internet sitesi, Levazım Web tasarım - Seo - internet sitesi, Levent Web tasarım - Seo - internet sitesi, Maçka Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mecidiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Muradiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nispetiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ortaköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sinanpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Türkali Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ulus Web tasarım - Seo - internet sitesi, Valideçeşme Web tasarım - Seo - internet sitesi, Vişnezade Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yıldız Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beylikdüzü Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beylikdüzü Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Adnankahveci  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Barış  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beykent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bizimkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükşehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dereağzı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gürpınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kavaklı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Marmara  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Megakent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pınartepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sahil  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yakuplu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beyoğlu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beyoğlu Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Arapcamii  Web tasarım - Seo - internet sitesi,Asmalımescit  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bedrettin  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bereketzade  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bostan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bülbül  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Camiikebir Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çatmamescit  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cihangir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dolapdere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emekyemez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Evliyaçelebi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Firuzağa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Galatasaray  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gümüşsuyu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hacıahmet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hacıhüsrev  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hacımimi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Halıcıoğlu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hasköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hüseyinağa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İstiklal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kabataş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kadımehmetefendi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kalyoncukulluğu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kamerhatun Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kaptanpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karaköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karamustafapaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kasımpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Katipmustafaçelebi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Keçecipiri  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemankeş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kılıçalipaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kocatepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükpiyale  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kulaksız  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kuloğlu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Müeyyetzade  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ömeravni  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Örnektepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Piripaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Piyalepaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pürtelaş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şahkulu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şehitmuhtar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şişhane  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sururimehmetefendi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sütlüce  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Taksim  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tarlabaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tepebaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tomtom  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yahyakahya Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükçekmece Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükçekmece Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, 19mayıs  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ahmediye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Alkent2000  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atatürk  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçelievler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Celaliye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dizdariye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güzelce  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hürriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kamiloba  Web tasarım - Seo - internet sitesi,Karaağaç  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kumburgaz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimaroba  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimarsinan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Muratbey  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Muratçeşme  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sinanoba  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tepecik  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Türkoba  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ulus Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çatalca Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çatalca Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Binkılıç Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çiftlikköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karacaköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merkez Köyler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenler Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Birlik  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çiftehavuzlar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Davutpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevziçakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Havaalanı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karabayır  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kazımkarabekir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemer  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Menderes  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimarsinan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Namıkkemal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nenehatun  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Oruçreis  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sanayi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tuna  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Turgutreis  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yavuzselim Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenyurt Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenyurt Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ardıçlı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çakmaklı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güzelyurt  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Haramidere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hoşdere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İncirtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnönü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kıraç  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehterçeşme  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Muhacir Web tasarım - Seo - internet sitesi, Eyüp Web tasarım - Seo - internet sitesi, Eyüp Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Akşemsettin  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Alibeyköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çırçır  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cuma  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Defterdar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Düğmeciler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emniyettepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esentepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Göktürk  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güzeltepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İslambey  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemerburgaz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemer Country  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimarsinan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mithatpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nişanca  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ortakçılar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Rami  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sakarya  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Silahtarağa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Topçular  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilpınar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aksaray  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Balat  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beyazıt  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cankurtaran  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cerrahpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çapa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çemberlitaş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cevizlibağ  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Davutpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Eminönü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fener  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevzipaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fındıkzade  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Haseki  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karagümrük  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kocamustafapaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükmustafapaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kumkapı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Laleli Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mahmutpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mercan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nuriosmaniye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Samatya  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şehremini  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sirkeci  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sofular  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Süleymaniye Sultanahmet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tahtakale  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Topkapı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Unkapanı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Vefa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yavuzselim  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yedikule Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gaziosmanpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gaziosmanpaşa Merkez Bağlarbaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Barbaroshayrettinpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevziçakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Göztepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hürriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karadeniz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karayolları  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karlıtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mevlana  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pazariçi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sarıgöl  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şemsipaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenidoğan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yıldıztabya Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güngören Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güngören Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Abdurrahmannafızgürman  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Akıncılar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gençosman  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güneştepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güven  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Haznedar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mareşal Çakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehmetnezihiözmen  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merter  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sanayi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tozkoparan Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kâğıthane Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kağıthane Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çağlayan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çeliktepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emniyetevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gültepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gürsel  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hamidiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Harmantepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hürriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi,Mehmetakifersoy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nurtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ortabayır  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sanayii  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Seyrantepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şirintepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Talatpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Telsizler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yahyakemal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilce  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zincirlikuyu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükçekmece Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükçekmece Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atakent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atatürk  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aytaç  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cennet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beşyol  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevziçakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gültepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Halkalı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnönü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İstasyon  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kanarya  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kartaltepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehmetakif  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sefaköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Söğütlüçeşme  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultanmurat  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tevfikbey  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yarımburgaz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilova Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sarıyer Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sarıyer Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aydınevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Baltalimanı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçeköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükdere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Camitepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çayırbaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Darüşşafaka  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emirgan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatihsultanmehmet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ferahevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İstinye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kazımkarabekir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemer  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kireçburnu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kocataş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Maden  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ömürtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Poligon  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pttevleri  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Reşitpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Rumelihisarı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Rumelikavağı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şenevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tarabya  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeniköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Silivri Web tasarım - Seo - internet sitesi, Silivri Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çanta Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merkez Köyler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Selimpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultangazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultangazi Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cebeci  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esentepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gazi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Habipler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İsmetpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kazımkarabekir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Malkoçoğlu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultançiftliği  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Uğurmumcu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yayla  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yunusemre  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zübeydehanım Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şişli Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şişli Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, 19mayıs  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ayazağa  Web tasarım - Seo - internet sitesi,Bozkurt  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Duatepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ergenekon  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esentepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Eskişehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Feriköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fulya  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gülbahar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Halaskargazi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Halideedipadıvar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Halilrıfatpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Harbiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Huzur  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnönü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İzzetpaşaçiftliği  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kaptanpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kurtuluş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kuştepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mahmutşevketpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Maslak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mecidiyeköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Meşrutiyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nişantaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Okmeydanı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Osmanbey  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pangaltı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Paşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Teşvikiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Topağacı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Paşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zeytinburnu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zeytinburnu İlçesi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zeytinburnu Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beştelsiz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çırpıcı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gökalp  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kazlıçeşme  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Maltepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merkezefendi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nuripaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Seyitnizam  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sümer  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Telsiz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Veliefendi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenidoğan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşiltepe Web tasarım - Seo - internet sitesi, Adalar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Adalar Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükada-Maden Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükada-Nizam Web tasarım - Seo - internet sitesi, Heybeliada Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kınalıada Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ataşehir Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ataşehir Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atatürk Web tasarım - Seo - internet sitesi, Barbaros Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esatpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ferhatpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fetih Web tasarım - Seo - internet sitesi, İçerenköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnönü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kayışdağı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükbakkalköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mustafakemal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Namıkkemal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Örnek  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeniçamlıca  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenisahra Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beykoz Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beykoz Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Acarkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Acarlar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Anadoluhisarı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Anadolukavağı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Baklacı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beykoz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Camlıbahçe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çavuşbaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çengeldere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çiftlik  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çiğdem  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çubuklu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Göktürk Web tasarım - Seo - internet sitesi, Göztepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gümüşsuyu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İncirliköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kanlıca  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kavacık Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çekmeköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çekmeköy Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Alemdağ Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aydınlar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çamlık Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çatalmeşe Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ekşioğlu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güngören Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hamidiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hüseyinli Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kirazlıdere Web tasarım - Seo - internet sitesi, Koçullu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehmet Akif Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimar Sinan Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nişantepe Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ömerli Web tasarım - Seo - internet sitesi, Reşadiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sırapınar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Soğukpınar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultançiftliği Web tasarım - Seo - internet sitesi, Taşdelen Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kadıköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kadıköy Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Acıbadem  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bostancı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Caddebostan  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Caferağa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dumlupınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Eğitim  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Erenköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fenerbahçe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Feneryolu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fikirtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Göztepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hasanpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kozyatağı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Koşuyolu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merdivenköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Odokuzmayıs  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Osmanağa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Rasimpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sahrayıcedit  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Suadiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zühtüpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kartal Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kartal Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atalar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çarşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cevizli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cumhuriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esentepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gümüşpınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hürriyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Karlıtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kartal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kordonboyu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orhantepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orta  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Petroliş  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Rahmanlar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Soğanlık  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Topselvi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Uğurmumcu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yakacık Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yalı Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yukarı Web tasarım - Seo - internet sitesi, Maltepe Web tasarım - Seo - internet sitesi, Maltepe Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Adatepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Altay  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Altıntepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aydınevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bağlarbaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Başıbüyük  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Büyükbakkalköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cevizli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dragos  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esnkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ferhatpaşa  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Feyzullah  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fındıklı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Girne  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gülensu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gülensuyu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İdealtepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçükyalı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yalı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zümrütevler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pendik Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pendik Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ahmetyesevi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçelievler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Batı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Camçeşme  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çamlık  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çarşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çınardere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Doğu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dolayoba  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dumlupınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenyalı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fevzi Çakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güllübağlar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güzelyalı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Harmandere  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kavakpınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kaynarca  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kurtköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orhangazi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orta  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ramazanoğlu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sanayi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sapanbağları  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şeyhli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Velibaba  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yayalar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yenişehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yeşilbağlar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sancaktepe Web tasarım - Seo - internet sitesi, Abdurrahmangazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Akpınar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atatürk Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emek Web tasarım - Seo - internet sitesi, Eyüp Sultan Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hilal Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnönü Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kemal Türkler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Meclis Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merve Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mevlana Web tasarım - Seo - internet sitesi, Osmangazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Paşaköy Web tasarım - Seo - internet sitesi, Safa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sarıgazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Veysel Karani Yenidoğan Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yunus Emre Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultanbeyli Web tasarım - Seo - internet sitesi, Abdurrahmangazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Adil Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ahmet Yesevi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Akşemsettin Web tasarım - Seo - internet sitesi, Battalgazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatih Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hamidiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hasanpaşa Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mecidiye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehmet Akif Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimar Sinan Web tasarım - Seo - internet sitesi, Necip Fazıl Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orhangazi Web tasarım - Seo - internet sitesi, Turgut Reis Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yavuz Selim Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şile Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şile Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ağda Web tasarım - Seo - internet sitesi, Merkez Köyler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tuzla Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tuzla Merkez Web tasarım - Seo - internet sitesi, Akfırat Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aydınlı Web tasarım - Seo - internet sitesi, İçmeler Web tasarım - Seo - internet sitesi, İstasyon Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mimarsinan Web tasarım - Seo - internet sitesi, Orhanlı Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tersaneler Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ümraniye Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ümraniye Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ademyavuz  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Altınşehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Armağanevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Aşşağıdudullu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Atakent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Cemil  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çakmak  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çamlık  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Dumlupınar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Elmalıkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenkent  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Esenşehir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fatihsultanmehmet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Hekimbaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Huzur  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ihlamurkuyu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İnkilap  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İstiklal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kazımkarabekir  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Madenler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Mehmetakif  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Namıkkemal  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Necipfazıl  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Parseller  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Saray  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Site  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Şerifali  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tantavi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tatlısu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Tepeüstü  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Topağacı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yamanevler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yukarıdudullu Web tasarım - Seo - internet sitesi, Üsküdar Web tasarım - Seo - internet sitesi, Üsküdar Merkez  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Acıbadem  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Altunizade  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ayazma  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bahçelievler  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Barbaros  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Beylerbeyi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Bulgurlu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Burhaniye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çamlıca  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çengelköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Çiçekçi  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Doğancılar  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emek  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Emniyet  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Ferah  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Fıstıkağacı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Gülfemhatun  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Güzeltepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İcadiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, İhsaniye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kandilli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kısıklı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küçüksu  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kuleli  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Küplüce  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Kuzguncuk  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Libadiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Muratreis  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Nakkaştepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Pazarbaşı  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Selimiye  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Sultantepe  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Vaniköy  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Yavuztürk  Web tasarım - Seo - internet sitesi, Zeynepkamil Mahallesi Web tasarım - Seo - internet sitesi,

Sosyal medya Reklam Ajansı

Okuyucu Yorumları

0 Yorum