WhatsApp
Yükleniyor...

INFLUENCER NE DEMEK – NEDİR?

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Sosyal Medya INFLUENCER NE DEMEK – NEDİR?
INFLUENCER NE DEMEK – NEDİR?

INFLUENCER NE DEMEK – NEDİR?

INFLUENCER NE DEMEK – NEDİR?

(Dijital pazarlamacı)

Sosyal Medya'daki kullanımına, dile ters gelmeyen ve tam anlamıyla konuyu anlatan bir türkçe karşılık malesef bulunmuyor

influencer ın kelime karşılığı Etkilemek olarak çevrilmekle eşey yada kullanım karşılığına bakıldığında Kanaat önderi, fikir önderi vs. gibi tanımlar dışında, bir sözleşmede etkileyen kişi şeklinde çevrildiğini dahi gördüm. yoğunlukla kullanılan fenomen kelimesi aynı görevi görmüyor; bu kelime, kendi içinde ansızın parlayan, ancak nasıl/neden parladığı anlaşılmayan, anlaşılsa dahi şöhretin, şahsın yeteneğinden veya hitap/etkileme gücünden daha önemli olduğu algısı ve iması yaratıyor; bir nevi "saman alevi" gibi de aslında. "bu şahsın ansızın meşhur olduğu ve çok izlendiğini, viral olduğunu, paylaşıldığını gözlemledik, bu bir sosyal medya fenomenidir. ansızın meşhur olmasının sebepleriyse şunlardır" şeklinde bir iması var fenomen kelimesinin. "bu körfezde ansızın ters akıntı olması bir doğa fenomenidir, sebebiyse bilim adamlarına göre şudur" dermiş gibi.

Ancak fenomen olmayıp da, yani müthiş viral olmayıp da, yüzbinlerin takip ettiği ve içeriğinin kalitesi ile ön plana çıkan (işini iyi yapan ve doğrudan kitlelerin tüketim alışkanlıklarını etkileyen güzellik, stil, makyaj, sinema, oyun, edebiyat, popüler kültür, haber, siyaset kanalları/hesapları) şahıslar için kullanılan ingilizce influencer kelimesinin mutlaka daha anlamlı ve zorlama durmayan bir türkçe karşılığının olması gerekiyor.

INFLUENCER NE DEMEK, TÜRKÇESİ NE?

Hayatımıza yakın zamanda girmesiyle birlikte (hatta önce meslek olarak girip sonra ismi bulanan kısacası bizim dijital pazarlama diye adlandırdığımız) meslek kolu haline gelen influencer marketing kavramı, aslında yıllardır yapılan pazarlama işinin internet üzerinden gerçekleştirilen halidir. Orta İngilizce ve Eski Fransızca'da karşımıza çıkan "influence" terimi, "yıldızlardan ışıyıp insanın kaderine tesir eden şey" tanımıyla Latince'den gelmektedir. Influencer kelime anlamı ise "etkileyen, etki bırakan şey ya da kişi" olarak karşımıza çıkar.

İnternet ve sosyal medyanın gündelik hayata dahil olmasıyla birlikte kelime dağarcığımıza giren yabancı sözcüklerden biri de influencer kavramı olmuştur. Çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden ürün tanıtımı yaparak para kazanan influencerlar sosyal medya kullanıcılarının hemen hemen hepsinin takip listesinde yer almaktadır. Hal böyle olunca birçok internet kullanıcısı “Influencer nedir, nasıl olunur?” sorusuna yanıt aradı. İşte influencer marketing nasıl yapılır sorusunun cevabı…
Sosyal medyada gezinirken çok takipçili sayfaların ürün tanıtımları ve alışveriş linki paylaşımları herkesin dikkatini çekiyor. Yeni nesil bir pazarlama tekniği olan influencer marketing, çok takipçili kişiler ve kurumlar arasındaki karşılıklı anlaşma ilişkisine dayanmaktadır. Influence edilmek yerine influence etmek ve kazanç sağlamak isteyenler Influencer marketing nasıl yapılır, influencer nedir, nasıl olunur? diye araştırmaya koyuldu. Sizler için influencer ın tüm detaylarını sıralamaya ve sizlere aktarmaya çalıştık.

Influencer Ne Demek, Influencer Nedir! Sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi, kişiler ve gruplara influencer denir. Daha doğrusu Dijital Influencer!

Influencer ne demek! Influencer Marketing, ünlülerin veya tanınmış kişilerin, çeşitli markaların ürünlerini tanıtmaları adına daha önceden de kullanılan bir yöntemdi. Tek farkı dijital değil konvansiyonel kanalların kullanılması idi. Bu kişiler yani fenomenler hatta diğer deyişle influencerlar aslında hepinizin çok ama çok yakından tanıdığı, toplumda kabul görmüş ünlü bir sanatçı, sporcu, şarkıcı, müzisyen, iş adamı veya politik bir kişilikti aslında.

Yani influencer kavramı yıllardır aramızda geziniyor. Aman yarabbim! Tabi günümüze geldiğimizde ise sistem biraz değişti. Gelişti ve kendini güncelledi. Günümüzde internetin ve sosyal ağların yaygınlaşması yeni internet ünlülerinin yani sosyal medyayı iyi kullanarak trafik çeken ve kanaat önderi haline gelenlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bugün toplumda kabul görmüş ünlü kişilere ek olarak bilgisayar oyunlarını çok iyi oynayan bir lise öğrencisi, harika yemek tarifleri hazırlayan bir ev hanımı veya gezdiği yerlerin video ve fotoğraflarını paylaşan bir gezgin internetteki sosyal medya hesapları sayesinde çok hızlı bir şekilde milyonlarca takipçiye ulaşıp, dünyaca ünlü bir internet ünlüsü haline gelebilmektedir. Kısacası influencer olmak için TV’lere çıkmaya artık ihtiyacınız yok. Influencer ne demek sorusu sanırız cevaplandı.

 

INFLUENCER NEDİR, NASIL OLUNUR?

Influencer marketing nasıl yapılır iyi bilen kişiler ınfluencer olarak adlandırılır. İkna kabiliyeti ve pazarlama yeteneği güçlü olan bireyler bu işi tercih etmektedir. Eskiden evlerde ürün tanıtımı yapan pazarlama elemanlarının yerini modern dünyada influencerlar almıştır. Bu iş kolu, özetle markaların dijital ortam tanıtıcıları olarak ifade edilebilir. Sosyal medya araçlarında belli bir popülariteye ulaşan kişiler, markalarla iş birliğine girer ve kendi kitlesine tanıtım yaparak kazanç elde eder. Ünlüler, Instagram fenomenleri, YouTube vloggerları ve bloggerlar bu işi en çok tercih eden kişilerdir.

INFLUENCER KİME DENİR?

Takipçi sayısı yüksek olan, takipçilerinin sevgisini ve güvenini sağlayan bu kişiler, iş birliği yaptıkları markaların ürünlerini belli bir ücret karşılığında takipçilerine tanıtır. Pazarlama stratejilerine bağlı olarak halkın satın alma işlemlerine yön veren ve kararlarını etkileyen her kişi influencer olarak adlandırılabilir.

INSTAGRAMDA NASIL INFLUENCER OLUNUR?

Bunun için ilk gereklilik sosyal medya hesaplarında hatrı sayılır bir takipçi sayısına erişmek, sosyal medyayı aktif ve doğru kullanmaktır. Kişinin alanında uzman olduğunu göstermesi, takipçi kitlesine uygun paylaşımlarla beğeni kazanması gerekmektedir. Markalar influencer olarak seçecekleri kişilerin takipçi kitlesinden emin olmadan iş birliğine girişmeyi tercih etmemektedir. Eğer kişi gereken şartları sağlıyorsa markalar kendisine tanıtımını yapmak üzere ürünlerini gönderir. İnfluencerlar ise bu ürünleri deneyerek takipçilerine tavsiye eder. Influencer marketing nasıl yapılır sorusunun cevabını bu şekilde vermis olduk. Instagram influencerları genelde paylaşımlarına aldıkları beğeni ve yorumlarla daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefler. Böylece daha çok kişiyi influence etmiş olurlar.